Uráli baglyok
Nem fenyegetett, Magyarországon fokozottan védett.
Elterjedt a hideg- és mérsékelt égövi Eurázsiában Szahalintól és Japántól Skandináviáig és a Kárpát-medencéig. Elterjedésének határai északon nagyjából a 65. szélességi fokot, délen nagyjából a tajga déli határát követik. De Közép-Európa hegységeiben is él.
Tojó
Megjelenése macskabagolyra emlékeztet, de annál nagyobb, az uhunál kisebb. Színezete sápadt szürkésbarna, hátán feltűnő sötét mintázattal. Feje kerek, arca szürkésbarna, csőre sárga vagy narancsszínű, szemei feketék. Farka hosszú ék alakban végződik, keresztcsíkozott. Szárnyai lekerekítettek. Röpte erőteljes.A hím és a tojó hasonlóak. Hossza: 50-59 cm, szárnyfesztávolsága: hím 115 cm, tojó 125 cm. A hím 540-730 g,a tojó 720-1200 g.
Nagyobb faodvakban vagy ragadozómadarak elhagyott fészkein költ,és nagyméretű mesterséges fészekodvakban is megtelepíthető.Rendszerint két tojást rak, a fiókák 27-34 nap után kelnek ki. Kb. 4 hét után elhagyják a fészket, de ilyenkor még röpképtelenek. Az uráli bagoly agresszíven támad, ha fészkéhez vagy fiókáihoz ember közelít és erőteljes karmaival könnyen megvakíthat egy embert. Rágcsálókkal és madarakkal táplálkozik.
_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_